10 nejčastějších otázek, které si pokládají blogeři ohledně vydělávání si na blogu

1. Je správné si vydělávat blogováním, když je to pro mě zábava a koníček?

Vždy říkám, že neexistuje lepší práce na světě než dělat to, co člověka baví, naplňuje a co je pro něj současně také zábavou a koníčkem. V kombinaci s tím, že za takovou „práci“ člověk dostává zaplaceno, je naprosto ideálním stavem.

 

2. Je možné se blogováním uživit?

Určitě. Prostřednictvím blogu si můžete vydělávat pár stovek měsíčně, stejně jako desetitisíce měsíčně i více. Záleží to na formě výdělku, vaší aktivitě, návštěvnosti vašeho blogu, vaší strategii a dalších drobností.

 

3. Když si chci vydělávat na blogu, musím platit někde nějaké registrační nebo vstupní poplatky?

Proto, abyste si mohli vydělávat na blogu, není potřeba platit žádné vstupní nebo registrační poplatky. Vaší jedinou investicí, pro kterou se můžete rozhodnout, je roční poplatek za doménu a webhosting pro váš blog. Nicméně můžete zvolit pro tvorbu vašeho blogu blogové portály, u kterých není potřeba vlastní domény.

 

4. Jak vydělávání si na blogu vlastně funguje?

Vydělávání si prostřednictvím blogu si můžete představit jako celoroční brigádu nebo další „zaměstnání“, ke kterým vám stačí počítač, internet a váš blog. Blogovat můžete ze svého domu, z kavárny nebo třeba, jak se dnes s oblibou říká, z pláže.

Důležité je tvořit nový obsah na váš blog, získávat návštěvnost, trošku strategicky přemýšlet a plánovat a čas od času vložit do svých článků nebo na blog například odkazy, které vám mohou přinést zisk.

Typickým příkladem může být napsání recenze na určitý produkt, do recenze vložit odkaz na produkt s vaším partnerským kódem. V okamžiku, kdy se čtenář z vašeho článku proklikne na produkt a zakoupí jej, získáváte určitou provizi z tohoto nákupu. Takto funguje jedna z možných forem výdělků na blogu.

 

5. Když si chci vydělávat na blogu, musím něco na svém blogu měnit? Můžu psát o tom, o čem jsem psal doteď?

Pokud si chcete vydělávat na svém blogu, nemusíte měnit vůbec nic. Můžete blogovat stejně jako doposud. Psát o tom, o čem jste psali celou dobu. Proto, abyste si na svém blogu mohli vydělávat, není potřeba nic zásadního měnit.

 

6. Můžu si vydělávat na blogu, když mi je 13 let?

V České republice obecně platí, že vydělávat si mohou děti, studenti od 15-ti let. V případě, že je vám 13 let a chcete si prostřednictvím svého blogu vydělávat, je možné řešení ve formě toho, že si prostřednictvím vašeho blogu budou vydělávat vaši rodiče. To znamená, že oni budou vystavovat faktury či podepisovat dohody.

 

7. Musím danit příjmy z blogu, když jsem student?

Ano, příjmy je potřeba danit vždy. Nicméně u dohod o provedení práce či pracovní činnosti daň odvádí zaměstnavatel (pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně). V případě, že jste studenti a je vám více jak 18 let, podnikáte na vedlejší činnost, je potřeba jednou ročně vždy k 1.4.  podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

 

8. Jaká forma výdělku je na začátek nejlepší, nejjednodušší?

Je prakticky jedno, jestli začnete tím, že vložíte na svůj blog reklamní banner nebo napíšete recenzi na nějaký produkt, do které vložíte svůj partnerský odkaz, nebo zvolíte ještě jiný typ výdělku. Žádná z forem výdělku na blogu není tak složitá, aby ji i bloger začátečník nezvládl. Určitě můžete začít jakoukoli formou výdělku.

 

9. Můžu na svém blogu psát o všem, co mě napadne? Je lepší blog zaměřit na více témat nebo jen jedno?

Vždy radím, že je lepší, aby byl blog zaměřený na jedno téma. A to především z toho důvodu, že v případě jedno-tematického blogu víte přesně, kdo je vaším publikem, kdo jsou vaši cíloví čtenáři. A právě jim poté přizpůsobujete obsah blogu.

S tím samozřejmě souvisí i to, že pokud víte, pro koho svůj blog píšete, víte také, co ho trápí, co řeší, na jakou otázku hledá odpověď, jaké problémy řeší. Poté také reklamu, produkty a vše, co vám může na vašem blogu vydělat peníze, můžete přizpůsobit vaší cílové skupině.

 

10. Je pro blogování obecně a také pro vydělávání si na blogu potřeba umět nějaké technické dovednosti? Co když nejsem příliš technický typ?

Pro blogování není potřeba žádných technických dovedností. Založit a vést blog v dnešní době dokáže každý, kdo alespoň trošku ovládá internet. Uživatelská rozhraní blogových portálů jsou velmi jednoduchá a intuitivní a člověk se v nich naučí pohybovat opravdu za pár minut.

To stejné platí pro vydělávání si na blogu. Nepotřebujete umět žádné zvláštní technické dovednosti, vše se naučíte velmi rychle.

 

Napadá vás nějaká otázka, která v tomto článku nebyla zodpovězena? Napište ji do komentářů!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *