7 největších mýtů o vydělávání si na blogu

Kolem vydělávání si na blogu kolují různé „mýty“ a zkreslená fakta. Některé jsou založené na polopravdách, jiné s realitou nemají vůbec nic společného, jiné mohou být založené pouze na negativní zkušenosti.

Podíváme se na těch 7 největších mýtů, které jste o vydělávání si na blogu mohli slyšet.

 

Mýtus #1 – Vydělávání si na blogu je jen o vložení reklamního banneru

Jeden z nejčastějších mýtů ohledně vydělávání si na blogu, o kterém jsou často přesvědčeni především začínající blogeři.

Pravdou je, že vložení reklamního banneru na blog je jedním ze způsobů výdělku, nicméně zdaleka není jediným a už vůbec ne hlavním způsobem výdělku.

Všechny možné způsoby výdělku rozebírám podrobně v knize „Vydělávej blogem“, kde největší část věnuji Affiliate marketingu. Protože právě ten považuji za hlavní zdroj výdělku na blogu.

Vložením reklamního banneru na blog si samozřejmě také můžete vydělat, ale měsíční částky jsou diametrálně odlišné v porovnání například právě s affiliate marketingem.

 

Mýtus #2 – Blogováním se člověk nemůže uživit

Kdyby byl tento mýtus pravdou, nikdy by nevznikla kniha „Vydělávej blogem“. Blogování může přinést pár stovek měsíčně, pár tisíc měsíčně, stejně jako několik desítek tisíc měsíčně i více.

Výše příjmů z blogu vždy závisí na formě výdělku, návštěvnosti na blogu, aktivitě blogera, strategii, plánování, množství času a energie, kterou blogu člověk věnuje, odhodlání, určité dávce trpělivosti, stejně jako na řadě dalších aktivit, mezi něž patří tvorba obsahu, relevantnost obsahu, nastavování SEO, efektivita nadpisů článků atd.

Pravdou je, že blog může být jediným zdrojem příjmu, je ovšem potřeba se mu skutečně věnovat.

 

Mýtus #3 – Pro vydělávání si na blogu je nutné, aby člověk uměl určité technické dovednosti

Proto, abyste si mohli prostřednictvím svého blogu vydělávat, není potřeba žádných zvláštních technických dovedností.

Co k tomu potřeba je? Zjednodušeně řečeno se jedná o tyto činnosti: založit blog, což zvládne dnes již každý (návod najdete například zde). Napsat článek, vložit odkaz do stránky, vložit obrázek na blog, ovládat sociální sítě, případně ovládat program Google Analytics, naučit se pracovat v rozhraní provizních programů (na tom také není nic těžkého).

I když se jedná jen o ty základní činnosti a kroky, jisté je, že proto, abyste si mohli na svém blogu vydělávat, nejsou potřeba žádné vysoce technické dovednosti nebo znalosti. A kdybyste si přece jenom s něčím nevěděli rady, kniha „Vydělávej blogem“ vás krok za krokem mimo jiné provede všemi kroky potřebnými k vydělávání si na blogu.

 

Mýtus #4 – Vydělávat si blogováním není správné a etické

„Já ale přeci bloguji, protože mě to baví. Blog je pro mě koníčkem a zábavou, není správné, abych si na něm vydělával. Bloguji pro zábavu, ne pro peníze.“

Tuto větu jsem slyšela už mnohokrát… Představte si, že pracujete například jako tvůrce webových stránek nebo třeba bytový designér. Vaše práce vás baví a naplňuje. Cítíte se naprosto spokojení a šťastní, když můžete pro svého klienta navrhnout a vytvořit webové stránky nebo když vám zavolá klient, který právě dostavěl svůj nový dům a chtěl by si vás najmout, abyste mu pomohl/a dům vybavit.

Nad tvorbou daných webových stránek strávíte například dva, tři týdny, než získají svoji finální podobu. Navrhnout design, vybavení celého domu vám zabere času možná podobně.

A teď si představte, že po pár týdnech, někdy i měsících práce řeknete svému klientovi: „To je v pohodě, nebudu vám vystavovat fakturu, pro mě je moje práce totiž zábavou, baví mě to, a když člověka něco baví a naplňuje, tak přece není správné si za to nechávat zaplatit.“

Pokud si myslíte, že není správné si vydělávat tím, co je pro vás zábavou, co vás baví a naplňuje, není potom rozdíl v tom, jestli si vyděláváte prostřednictvím blogu, tvorby webových stránek nebo jako bytový designér.

Já si naproti tomu myslím, že neexistuje lepší práce na světě než dělat to, co člověka baví, naplňuje, co je pro něj prací, koníčkem i zábavou v jednom. Ať již se jedná o blogování, tvorbu webových stránek, navrhování designu bytům nebo cokoli jiného.

 

Mýtus #5 – Vydělávat si na blogu mohou jen ti nejlepší z nejlepších

„Dobře, tak i když je třeba možné si blogováním vydělávat, podaří se to jen hrstce nejlepších. Těm, kteří již blogují dlouho a kteří jsou prostě na špičce.“

Další mýtus, jehož příčinou jsou velmi, velmi špatné dedukce. Ano, je jasné, že ne všem se podaří díky blogu vydělávat to, co těm skutečně nejlepším (což jsou někdy i šesti či sedmimístné částky měsíčně). Na druhou stranu zase ale platí, že když se to podařilo jim, proč by se to nemohlo podařit komukoli dalšímu?

Toto nejsou žádné motivační řeči, toto je jednoduše realita. Jsou blogeři, kteří si vydělávají pár stovek měsíčně. Jiní pár tisíc, někteří desítky tisíc, ti nejlepší stovky tisíc a více.

Pokud budete přemýšlet o vydělávání si na blogu a o příjmu, který je možný z blogu měsíčně mít, nehledejte důvody, proč to nejde, ale hledejte spíše způsoby, pomocí kterých to půjde.

Rozdíl mezi těmi, kteří si vydělávají pár stovek a těmi, kteří si vydělávají na blogu pár stovek tisíc, je především ve způsobu, kterým se o blog starají, obecně ve způsobu, kterým k blogu přistupují a také v míře co jsou ochotní udělat proto, jak aktivní jsou ochotní být, aby byl jejich blog vysoce výdělečný.

 

Mýtus #6 – Vydělávat si na blogu mohou jen blogeři, kteří již blogují několik let

Pravdou je, že se může zdát, že čím déle člověk bloguje, tím pravděpodobně více obsahu na svém blogu bude mít, jeho blog bude také lépe hodnocený z hlediska SEO a bude mít již vybudovanou určitou návštěvnost. Ale ani to nemusí být nutným pravidlem.

Proto, abyste si mohli na svém blogu vydělávat, je totiž víceméně jedno, jak dlouho blogujete. Důležité ale je, abyste svůj blog plnili pravidelně novým hodnotným obsahem a budovali návštěvnost.

Pokud publikujete na svůj blog denně nový článek, za měsíc na něm budete mít více článků než leckterý blog za celý rok. Vydělávání si na blogu tedy není podmíněno délkou jeho budování, nýbrž spíše aktivitou blogera.

Na druhou stranu samozřejmě nemá smysl očekávat nějaké příjmy ve chvíli, kdy váš blog je opravdu nový, máte na něm sotva tři články a pár návštěvníků denně.

Nicméně nemusíte blogovat několik let a teprve potom svůj blog monetizovat. Monetizovat jej můžete začít od prvního článku, od jeho samotného počátku, ale výdělky na něm budou vždy přímo závislé na obsahu na blogu a návštěvnosti.

Pamatujte si, že výdělečným může být jen takový blog, na kterém je návštěvnost. Protože jsou to právě návštěvníci a čtenáři, díky kterým bude váš blog vydělávat.

 

Mýtus #7 – Vydělávat si na blogu mohou jen „mladí“

„Už jsem to propásl. Nemám už na blogování věk, takže si na něm už ani nemůžu vydělávat.“

Blogování již dávno není jen výsadou náctiletých, tato éra je již dávno za námi. Blogy v dnešní době zakládají lidé nejrůznějších věkových kategorií a v zásadě platí jen jediné omezení: Vydělávat si na blogu mohou lidé od 15-ti let, horní hranice ovšem neexistuje.

Takže bez ohledu na to, jestli je vám 20, 30, 60 nebo více, bez ohledu na to, jestli podnikáte, jste zaměstnaní, studujete, jste v důchodu nebo třeba na mateřské dovolené, si na svém blogu můžete vydělávat.

Pokud budete tvrdit něco jiného, platí, co jsem už naznačila výše. Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody. 🙂

 

Toto je 7 základních mýtů ohledně vydělávání si na blogu. Pokud vás samotné trápí nějaká otázka týkající se blogu nebo vydělávání si na něm, napište ji prosím do komentářů…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *