Je možné se blogováním uživit?

Jedna z nejčastějších otázek, kterou si pokládají blogeři ohledně vydělávání si na blogu, zní: Je možné se blogováním uživit? Kolik je vůbec možné si blogováním měsíčně vydělat?

Jedná se o otázku, kterou není jednoduché zodpovědět, protože výše příjmů z blogu je závislá na více faktorech. Blogováním se ovšem uživit samozřejmě jde, vždy bude ale záležet na každém jednotlivém blogerovi, jak se o svůj blog bude starat. Jestli vás zajímá konkrétní výše příjmů z blogu, dozvíte se to v průběhu článku.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že blogování není jen o samotném psaní článků. Blogování v dnešní době zahrnuje také další aktivity, které je potřeba udělat proto, aby se články a blog jako takový ke čtenářům dostaly. Jsou to totiž samozřejmě právě čtenáři, díky kterým může váš blog vydělávat.

Psaní článků a tvorba obsahu je jednou z nejdůležitějších součástí blogování. Stejně tak se ale každý bloger musí zajímat o budování návštěvnosti na svém blogu, o to, aby se články dostaly k jeho cílovým čtenářům. K tomu mu může mimo jiné pomoci nastavení SEO u každého článku, díky čemuž bude větší šance, že se článek dostane ve výsledcích vyhledávání na přední příčky.

Neméně důležité pro budování návštěvnosti je v dnešní době sdílení obsahu blogu na sociálních sítích, stejně jako pravidelná komunikace se čtenáři blogu. Existují samozřejmě také další zdroje budování návštěvnosti, jako je například placená reklama ve vyhledávačích nebo na sociálních sítích, či linkbuilding, tedy budování zpětných odkazů.

Pro získávání návštěvnosti je dobré věnovat se všem možným jejím zdrojům. Některé médium vám přinese návštěvnost větší, jiné menší. V každém případě budování a získávání návštěvnosti není možné podceňovat, protože jsou to jednak čtenáři, pro které svůj blog tvoříte, stejně jako právě díky nim můžete na blogu vydělávat.

Jakmile svůj blog budete pravidelně plnit novým obsahem, budete budovat návštěvnost na svém blogu, budete se po každém novém obsahu věnovat nastavení SEO, sdílení obsahu na sociálních sítích a dalším aktivitám, které pomohou k získávání návštěvnosti, uděláte tedy jednoduše maximum pro propagaci obsahu vašeho blogu, jste již s ohledem na vydělávání si na blogu na velmi dobré cestě.

Kromě tvorby obsahu a budování návštěvnosti (je rozdíl v tom, jestli váš blog denně navštíví 10 lidí, 100 nebo třeba 500) hraje velký vliv na výši příjmů z vašeho blogu samotná forma či samotné formy výdělků na blogu.

V případě, že se zaregistrujete do partnerského programu společnosti Seznam.cz nebo Google a povolíte na svém blogu možnost zobrazování reklamy, můžete očekávat příjmy ve výši pár korun za jeden proklik na reklamu. V závislosti na měsíčním počtu návštěv vašeho blogu si tímto způsobem můžete vydělat pár stovek, ve velmi dobrém případě možná i pár tisíc korun měsíčně.

Něco jiného už může být, pokud na blog vložíte nějaký skutečně atraktivní banner vedoucí na produkt, který vaše čtenáře zajímá a řeší jejich problém, a pod tento banner vložíte přímo svůj partnerský odkaz získaný z affiliate programu daného produktu.

Pokud se bude jednat o produkt, který je doslova jak stvořený pro vaše cílové návštěvníky a čtenáře, můžete si vydělat pár tisíc korun měsíčně i více. Zde zase pro změnu záleží na výši provize při uskutečnění placené konverze, která se pohybuje obvykle v rozmezí 3 – 30% z ceny produktu. Což v konečném důsledku může být od pár desítek korun, přes stovky korun, pár tisíc korun, až po desítky tisíc korun při uskutečnění jedné placené konverze přes váš partnerský odkaz.

Co se týká blogování a affiliate marketingu, osobně na bannery nikdy zcela nespoléhám a vždy vytvářím na dané produkty nový obsah. Znamená to, že na dané téma napíšu článek, do kterého vložím svůj partnerský odkaz na produkt. Odkaz na článek poté obvykle pošlu na příhodný segment mé databáze kontaktů a podnikám další různé kroky k tomu, aby si článek získal co nejvíce čtenářů.

Pokud se budete zaměřovat na affiliate marketing jako na hlavní formu výdělku, tak si měsíčně můžete přijít na opravdu skvělý příjem v řádu několika tisíc až několika desítek tisíc korun i více. Tak skvělého příjmu ale není možné dosáhnout jen tak, je potřeba mít skutečně vysokou návštěvnost a v ideálním případě se věnovat i dalším aktivitám, jako je například tvorba MFA webů, využívání placené reklamy a podobně.

Jak fungují MFA weby, všechny možné formy výdělků na blogu, stejně jako to, kolik si s jejich pomocí můžete měsíčně vydělat, podrobně řeším ve své tištěné knize „Vydělávej blogem“. Pokud reálně uvažujete o vydělávání si prostřednictvím blogu, je pro vás tento zcela konkrétní návod tím pravým startem k tomu, aby se z této myšlenky stala realita.

Původní otázka zněla, zda je možné se blogováním uživit? Vidíte, že to možné skutečně je. Výše příjmů z blogu ovšem záleží na několika okolnostech. Na velikosti návštěvnosti vašeho blogu. Na tvorbě nového obsahu na blog a jeho relevanci s ohledem na vaše čtenáře. Na pravidelnosti tvorby nového obsahu. Na budování návštěvnosti. Na formách výdělku na blogu.

Na tom, jak aktivně se budete věnovat propagaci obsahu vašeho blogu. Zda si budete chtít vydělávat pouze v rámci vašeho blogu, nebo budete ochotní jít za hranici vašeho jednoho blogu. Na tom, jak se budete starat o vaše čtenáře a celkově o váš blog. Kolik mu budete chtít věnovat své energie a času. A na dalších větších či menších úkonech.

Dodnes si pamatuju na svoji první placenou konverzi, kterou jsem získala před šesti lety prostřednictvím článku na mém jednom tehdejším blogu. Byla jsem nadšená a obrovským způsobem mě právě tato první placená konverze namotivovala do další práce. Věděla jsem, že když přišla první, může jich přijít třeba dalších deset nebo sto.

Ten úplně první výdělek na blogu je vždy nejtěžší, ale současně vám přinese i pravděpodobně největší radost. Je totiž skvělé vidět, že to, čemu jsme věnovali svůj čas a energii, konečně přináší také své ovoce.

Stanovte si cíl, jaký příjem by vám mělo blogování měsíčně vynášet, a poté udělejte maximum proto, abyste tento cíl naplnili. Je rozdíl v tom, jestli budete chtít měsíčně vydělat 1 000 Kč, 10 000 Kč nebo více. Vždy bude záležet na vás a především na tom, co všechno uděláte proto, abyste svých finančních cílů dosáhli.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *