Proč vydělávat na blogu

Vydělávat si, či nevydělávat si na svém blogu? Je to etické? Je to správné? Je správné si vydělávat tím, co je pro člověka vlastně zábavou?

Když jsem vydala svoji tištěnou knihu „Vydělávej blogem“, věděla jsem, že se budu svým způsobem tak trošku pohybovat po tenkém ledu. Existuje totiž velké procento blogerů, kteří si sice na svém blogu ještě nevydělávají, ale chtěli by. Stejně tak ale existuje určité, i když menší, procento lidí a blogerů, kteří jsou vůči vydělávání si na blogu skeptičtí a prakticky jej nepovažují za správné.

Někteří z nich si myslí, že reklama na blogu by měla být přiznaná. Že blogovat by měl člověk jen pro zábavu. A že vydělávání peněz na blogu a dělat přitom, co člověka baví, se vylučuje.

Já jsem opačného názoru. Myslím si totiž, že vydělávat si tím, co člověka baví a naplňuje, je ta nejlepší „práce“ na světě. A je úplně jedno, jestli je člověk vysoce postaveným manažerem, automechanikem, pokladní v obchodě, profesionálním tenistou nebo blogerem. Neexistuje lepší stav než dělat, co vás baví a ještě za to dostat zaplaceno.

Když se nad tím člověk zamyslí, blog je taková online kniha, která obsahuje mnoho článků s příběhy, zkušenostmi, radami, tipy, návody. V dnešní době, když otevřete téměř jakoukoli tištěnou knihu, najdete v ní reklamu ať už na další produkty autora knihy nebo na další knihy daného nakladatelství. I do tištěných knih je v dnešní době již umísťována reklama. Proč by nemohla být umístěna reklama na nějaký produkt i na blogu?

Vydělávat si na blogu navíc zdaleka není jen o vkládání reklamních bannerů. To je pouze jedna z možností, jak si na blogu vydělávat. Existuje ovšem dalších několik způsobů, jak blog monetizovat. Mým nejoblíbenějším způsobem je affiliate marketing, kterému jsem věnovala značnou část knihy. Je to také způsob, který vám může přinést obrovské zisky.

Ať chceme, či nikoli, reklama v dnešní době představuje značný zdroj příjmů pro mnoho medií. Nemusíme ani chodit daleko. Byl by například takový Facebook opravdu zdarma, kdyby na něm neexistovala možnost sponzorovaných příspěvků a tvorby reklam, za které inzerenti platí?

Otevřeli jste v poslední době jeden z největších českých vyhledávačů Seznam.cz? Pokud ano, určitě jste si všimli nemalých reklamních bannerů. To stejné platí také pro další velké online magazíny, které denně tvoří nový obsah s cílem vzdělávat, pomáhat či informovat druhé.

V dnešní době je již opravdu normální, že publikování obsahu zdarma, tedy nových článků a příspěvků, je podmíněno reklamou či jinými způsoby výdělku na těchto blozích či online magazínech.

Pokud jste dosud tedy váhali, zda je správné, abyste si na svém blogu vydělávali, můžete být naprosto klidní. Je totiž naprosto v pořádku, že na jedné straně publikujete na svém blogu nový obsah, sdílíte s druhými své zkušenosti, příběhy, rady či návody, pomáháte druhým, vzděláváte je, a na druhé straně svůj blog monetizujete.

No řekněte sami, chodili byste do práce, za kterou byste nezískávali plat?

Stejným způsobem přistupujte také ke svému blogu. Věnujete mu svůj čas a energii. Přemýšlíte o novém obsahu, o nových článcích a příspěvcích. Trávíte čas tvorbou nového obsahu. A přestože je pro vás blog možná spíše odreagováním a zábavou, nebylo by fajn, abyste si díky němu také čas od času vydělali nějaké peníze?

Vydělávat si tím, co člověka baví, naplňuje, přináší mu radost a díky čemuž se seberealizuje, je opravdu ta nejlepší „práce“ na světě.

Teď už zbývá jen položit si poslední otázku. Kdy s vyděláváním si na blogu začnete i Vy? 🙂

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *